Čest památce maršála Koněva!
Demonstrace, připomínající osvobození koncentračního tábora Osvětim Rudou armádou pod velením maršála I. S. Koněva, se konala 24. ledna 2026 na náměstí v Praze 6, kde kdysi stál jeho pomník, který byl odstraněn v roce 2020.
Zde projev Vladimíry Vítové, předsedkyně Československého mírového fóra
Vážení přátelé,
v roce 2019 počmárali političtí primitivové sochu maršála SSSR Ivana Stěpanoviče Koněva a popsali ji hanlivými nápisy.
Nevadilo to policii ČR, nevadilo to státnímu zastupitelství, nevadilo to radnici Prahy 6, nevadilo to naprosté většině parlamentních a senátních politiků, nevadilo to členům tehdejší vlády a bohužel to vůbec nevadilo ani tehdejšímu prezidentu Miloši Zemanovi. Všem jsme totiž jako členové Československého mírového fóra psali dopisy s žádostí, aby trestuhodný akt primitivního vandalismu veřejně odsoudili, ale nereagoval NIKDO! Podali jsme i dvě trestní oznámení a nezabýval se jimi také NIKDO.
S hanbou v srdci za naši politickou tzv. “elitu“ jsem zde v roce 2019 hovořila s vnučkou maršála Koněva paní Elenou, která přišla k památníku položit kytici rudých růží a na dotaz novinářů řekla: „Děda měl Prahu a Československo opravdu rád.“
Zde krátký historický exkurs.
Maršál Koněv, který zemřel roku 1973, byl frontovým velitelem druhé světové války. Za svoje velitelské kvality byl oceněn jednak nejvyšší vojenskou hodností maršála Sovětského svazu (a to ve svých 47 letech) a dále celou řadou vysoký státních vyznamenání – uvedu jen ta nejvýznamnější.
Na prvním místě to byl sovětský Řád vítězství, který se uděloval pouze velitelům frontů za provedení operací strategického významu a celkem jich bylo uděleno pouze sedm.
Dále obdržel nejvyšší vyznamenání států protihitlerovské koalice:
československý Řád Bílého lva 1. stupně
polský Řád Virtuti militari, nejvyšší vojenské vyznamenání – založené v roce 1792 – za mimořádnou osobní statečnost, vynikající velení a za vojenské ctnosti,
britský rytířský Řád lázně, jehož počátky sahají do roku 1399 a který se uděluje jen vojenským vysokým důstojníkům,
francouzský Řád čestné legie a francouzský Válečný kříž,
americký Řád záslužné legie stupně Vrchního velitele, což je nejvyšší ze čtyř stupňů nejprestižnějšího vojenského vyznamenání USA, které se uděluje hlavám států za strategické válečné spojenectví a tak dále.
Vlády žádné z uvedených zemí NIKDY maršála Koněva nezpochybnily a NIKDY ani nezpochybňovaly jeho úlohu při porážce fašizmu, jak to veřejně činí určité politické kruhy ČR.
Maršál Koněv hrál klíčovou roli v dobytí Berlína, podílel se na osvobození Polska a největšího nacistického koncentračního vyhlazovacího tábora Osvětim a především osvobodil Československo.
Pokud jde o výhrady některých politiků v ČR k jeho působení po osvobození, tak tyto se vůbec nezakládají na historických faktech, nýbrž jen na vyslovených lžích. Konkrétně se jedná se o falešné tvrzení o jeho souhlasu s odvlečením stovek uprchlíků ruské národnosti zpět do SSSR, což nebylo NIKDY prokázáno.
Co se týče potlačení maďarského povstání v roce 1956, tak tato operace šla zcela mimo jeho působnost. Byť byl velitelem vojsk států Varšavské smlouvy, která byla podepsána teprve v roce 1955, tak zásah realizovali maršálové a generálové jednotlivých druhů sovětských vojsk pod velením maršála Žukova, který byl mimochodem v té době neotřesitelnou vojenskou mezinárodní autoritu.
A co se týče údajného působení maršála Koněva v Československu v roce 1968, tak to byl již mimo službu a navíc zásah spojeneckých vojsk Varšavské smlouvy odsoudil.
Jeho pomník, který byl zhanoben a odstraněn nebyl jen pomníkem věnovaným jeho osobě, ale hlavně se jednalo o symbol památky více než 144 000 padlých rudoarmějců při osvobozování naší země. Celkové ztráty Rudé armády při osvobozování tehdejšího Československa, včetně zraněných a nezvěstných, dokonce přesáhly 550 000 osob.
Také to byl symbol úcty k 360 000 českým mrtvým obětem nacistické perzekuce. A především to byl symbol záchrany našeho národa, protože SSSR zaplatil nejvyšší daň lidskými životy vojáků i civilistů a díky jim dnes Češi jako národ fyzicky vůbec existují.
Například Walter Hergel, generál německého válečného letectva řekl o České republice: „Tuto zemi si přejeme jako německou půdu, a proto i konec existence české národnosti na této půdě. Germanizace půdy může nastat jen tím způsobem, že český národ odtud fyzicky zmizí, … k čemuž může dojít ve dvou základních formách: buď vyhubením, nebo vyhnáním.“
Reinhard Heydrich v sídle říšského protektora v Černínském paláci v Praze 2. října 1941 řekl, že český prostor musí být definitivně osídlen Němci, protože Češi jsou lidé špatné rasy a špatně smýšlející. Ke konečnému vyřešení tzv. „české otázky“ tedy nedošlo jen proto, že nebyl poražen SSSR a jen PROTO nebylo vyhlazeno naše obyvatelstvo.
Američané a Britové naproti tomu shromažďovali německé divize a připravovali je v Dánsku na napadení Sovětského svazu, které se mělo uskutečnit 1. července 1945. Tato akce nesla název operace NEMYSLITELNÉ. Třetí světová válka měla začít překvapivým útokem spojených sil Anglosasů na sovětská vojska! To, že k tomu nedošlo, je jednoznačně záležitost Stalina a jeho maršálů. Proto jsou na Západě a u nás tak nenáviděni a neuvěřitelně pomlouváni.
Odstranění sochy maršála Koněva je znakem duchovního a politického barbarství naší země – jako bychom se vraceli do dob inkvizice a náboženského fanatismu.
Jak ubozí jsou lidé, kteří sochu maršála Koněva odstranili!
Praha 24. 1. 2026 Vladimíra Vítová / předsedkyně Československého mírového fóra












