Americké decimování Československa v roce 1945
Třídílná analýza, ve které je pokryto americké decimování velmi podrobně i s dobovou koláží, rozhlasem a ruchy.
1/3 Americké svobodné bomby: Spojenecké nálety na ČSR. Když se kácí les, mrtví spojenci nevadí!
https://odysee.com/@radiosvstudiotapinradio:5/bomby-1:8
Pořad se zabývá spojeneckými nálety na území Československa během druhé světové války. Pořad prozkoumává Sudety, strategii bombardování a konkrétní cíle, které byly zasažené. Mezi místy, které jsou v zmiňované v jednotlivých kapitolách, jsou Bratislava, Dubnica nad Váhom, Záluží u Mostu, Chomutov, Pardubice, Dubová na Slovensku, Brno, Ostrava, Karlovy Vary, Praha, Břeclav, Kroměříž, Opava a Přerov. Pořad se zaměřuje na lidský dopad bombardování a klade otázky ohledně morálního aspektu zasahování civilních obyvatel.
2/3 Americké svobodné bomby: Spojenecké nálety na ČSR. Dárek na Sv. Valentýna. Praha, msta za Jaltu?
https://odysee.com/@radiosvstudiotapinradio:5/bomby-2:3
Druhý díl se zabývá spojeneckými nálety na území Československa během druhé světové války. V jednotlivých kapitolách jsou popisované konkrétní nálety na různá města a obce, včetně jejich obětí, strategie a následků. Nálet na Prahu je připisovaný jako odplata za dohodu na Jaltské konferenci, kde se spojenci dohodli na rozdělení Evropy. V závěru pořadu jsou shrnuté celkové dopady a ztráty, které tyto nálety způsobily.
3/3 Americké svobodné bomby: Spojenecké nálety na ČSR. Škodovku nedostanete! Dividendy a tajná konta
https://odysee.com/@radiosvstudiotapinradio:5/bomby-3:f
Třetí díl pojednává o náletech, které v roce 1944 a 1945 provedla americká armáda na území Československa během druhé světové války. V každé kapitole se popisuje jeden konkrétní nálet a jeho dopady na dané město či oblast. Pořad ukazuje, jak byly americké bomby použité jako prostředek k oslabení nacistického Německa, a jaký byl dopad těchto náletů na civilní obyvatelstvo. Zároveň se v některých kapitolách zabývá i politickým kontextem, například konferencí v Jaltě, a naznačuje možné důvody pro provedení náletů na konkrétní místa. Poslední kapitoly se věnují zvláště Plzni, kde byla zasažená i průmyslová zóna s výrobnou zbrojních továren Škoda, a ukazují, jak se město snažilo se zničením vyrovnat a začít znovu. Pořad se také dotýká otázky, zda byly nálety na Československo opravdu nutné a zdali je lze považovat za formu pomsty za jaltskou dohodu a ničení průmyslu spadajícího do sovětské sféry vlivu.